niedziela, 5 lipca 2009

Uciekasz czy dążysz? O metaprogramie OD-KU

W zeszłym miesiącu, z jednego z komentarzy pod wpisem "Jak sformułowałem cel?" dowiedziałem się, że sposób sformułowania celu, może wskazywać metaprogram OD-KU formułującej cel osoby. Nie każdy musi czytywać komentarze na blogu, więc warto poświęcić trochę miejsca, by więcej osób przeczytało na ten temat.
Czym jest metaprogram? Zgodnie z NLP, metaprogram jest to swoisty filtr tworzący i interpretujący świat konkretnej osoby. Nie zajmuję się NLP i nie chcę zbytnio mieszać, więc po więcej szczegółów odsyłam do wyszukiwarki Google, jest na ten temat trochę darmowych materiałów. Jest wiele metaprogramów, ale z mojego punktu widzenia najważniejszy jest właśnie wspomniany metaprogram OD-KU.

Pamiętasz ogólne zasady oraz przykłady dobrze i źle sformułowanego celu? Jeśli nie, to wklejam 2 przykłady...
DOBRZE: "Jestem bogatym niezależnym finansowo człowiekiem, zebrałem milion."
ŹLE: "Nie chcę być biednym..."
We wspomnianym już ze 2 razy wpisie, było wyjaśnione, że dobrze sformułowany cel jest zdaniem twierdzącym, pozytywnym, w czasie teraźniejszym

A teraz: jak odnosi się to do metaprogramu?
Dzieje się tak, że ludzie z metaprogramem KU w sposób zdecydowany dążą do swojego celu. U osoby z tym metaprogramem cel będzie sformułowany DOBRZE: "Jestem bogatym niezależnym finansowo człowiekiem, zebrałem milion.". Z kolei metaprogram OD powoduje strach i ucieczkę od wszelkich problemów. Osoba taka sformułuje cel ŹLE: "Nie chcę być biednym...".

Metaprogram KU = koncentrowanie się na korzystnym celu
Metaprogram OD = koncentrowanie się na przeszkodach.

W rzeczywistości obydwa metaprogramy występują jednocześnie, z przewagą jednego. Jednoczesne występowanie metaprogramów KU i OD, rzecz jasna ze znaczącą przewagą KU, pozwala koncentrować się właściwie na sformułowanym celu, ale też na wychwyceniu i ominięciu przeszkód.

2 komentarze:

  1. Z drugiej strony jeżeli chodzi o afirmację to należy sobie powtarzać że "jestem bogaty", a nie "nie chcę być biednym", bo mózg nie przyjmuje słowa "nie". W przypadku rozpatrywania dlaczego chcemy coś zmienić warto sobie wypisać zarówno KU jak i OD, ale potem należy stosować pozytywną motywację.

    OdpowiedzUsuń
  2. O tym, że sformułowanie musi być pozytywne, czyli właśnie o braku zaprzeczenia już pisałem.
    Wypisanie dwóch, przeciwnych wersji celu może być pomocne w niektórych przypadkach.

    OdpowiedzUsuń