poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Co znaczą trzy małpki i czego uczą o pieniądzach

Istnieje sobie taki ciekawy japoński symbol, mianowicie "Trzy mądre małpki". Te właśnie małpki widzisz na obrazku poniżej...

(autor: http://www.flickr.com/people/ektogamat/)

...pierwsza małpka ma zakryte oczy: nie widzi zła, druga zakrywa usta: nie mówi zła, a trzecia zakrywając uszy daje znać że: nie słyszy zła. Związana z symbolem legenda niesie przesłanie, że nie widząc zła, nie słysząc zła i nie mówiąc zła chronimy się przed złem i jego konsekwencjami.

No dobra, ale jak ma się to do drogi do miliona... O symbolu wspomina Steve Nison w jednym z początkowych rozdziałów książki "Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów" (zainteresowani tematyką powinni przeczytać - zwłaszcza rozdziały dot. świec).

Jako zło przedstawiane są wszelkie plotki i niesprawdzone informacje (przy okazji, Japończycy są dobrzy w technice szeptu - "a mój znajomy ma wujka w zarządzie i mówił, że to sprawdzona, ale poufna informacja... :) "). Zgodnie z "małpkami" trzeba kierować się w transakcjach tylko swoimi analizami opartymi na sprawdzonych informacjach i danych, a nie wyłącznie plotkami zasłyszanymi na ulicy. Element "nie mówię zła" może dodatkowo oznaczać nie tylko nie rozsiewania plotek, ale głównie to, żeby nie mówić innym za wiele o swoich poczynaniach i planach. Ile razy pochwaliwszy się pomysłem lub dobrą transakcją spotkałeś się z zadrością lub niechęcią drugiej osoby. Ludzie są zaprogramowani na odciąganie innych od dobrych pomysłów. Nie da się zgadnąć, czy osoba mówiąca "To raczej nie może się udać.", "Na moje to wtopisz wszystko.", albo "Eeee tam, zamiast inwestować/oszczędzać lepiej sobie kupić kastę browarka..." rzeczywiście ma rację, nie zna się, zazdrości ci, albo życzy ci źle.

Rzecz jasna, że te trzy sympatyczne małpki to tylko symbol i należy je traktować jako symbol z pewnym szeroko rozumianym przesłaniem, a nie konkretną receptę.

9 komentarzy:

 1. to apropos dwóch ostatnich sesji - :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten symbol ma prosty rodowód - naszą 'mowę ciała'. Kiedy małemu dziecku tłumaczysz coś czego ono nie chce słyszeć - zatyka sobie uszy, kiedy widzi coś czego nie chce widzieć zamyka oczy(podobno małe dzieci uważają wtedy że to coś znika dzięki nim:P), kiedy dziecko kłamie to zatyka sobie ręką buzię. U dorosłych wprawnych już w tematyce kłamstw te gesty też występują ale są bardziej subtelne - drobne dotknięcie ucha palcami, podrapanie się pod nosem, przetarcie oka.

  Może mój komentarz nie ma wiele wspólnego z inwestowaniem ale tak chciałem zabłysnąć:)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepiej ignorować codzienny "szum" inwestycyjny. Dziesiątki zaprzeczających analiz, informacji i prognoz, sprawiają, że głupiejemy i zapominamy o naszych założeniach inwestycyjnych. Emocje zaczynają kierować naszym rozumem.
  pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia mojego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie da się sprawdzić czy ktoś nam dobrze życzy czy nie. można się pochwalić osiągnięciami - w końcu czemu nie? a potem pozostaje nam po prostu ufać sobie i robić swoje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przemek - można by się doszukiwać czegoś w sesjach piątek,poniedziałek, ale równie dobrze w każdych innych :)

  Arek - to chyba dobre wytłumaczenie symbolu. nie przyglądałem się małym dzieciom w tym temacie, ale wygląda wiarygodnie.

  yossarian - oczywiście na początku warto czytywać co wypisują anale i inni magicy, na co zwracają uwagę, na czym sie opierają, jak to się później sprawdza lub nie. A potem wiedząc już wiele obserwować tylko to co potrzebne i tego się trzymać

  Karolina - w sumie mozna się chwalić historycznymi wynikami, czemu nie. Część będzie zazdrościć, a część prosić o radę.

  OdpowiedzUsuń
 6. 3 malpki to symbol sluzb specjalnych

  OdpowiedzUsuń
 7. 3 małpki raczej symbolizują wady naszej cywilizacji, czyli to że ludzie zakrywają oczy przed złem, nie chcą słuchać o złu i nie mówią o złu, ale razem i tak je odczuwają, dlatego powinni walczyć też ze złem a nie być wobec niego obojętni.
  To symbole wspólnej odpowiedzialności,którą trzeba pielęgnować,ale zarazem obojętności, którą trzeba zwalczać razem, bo jednak nawet jeśli nie widzimy lub nie słyszymy lub nie mówimy, to jednak odczuwamy wszyscy to samo.

  OdpowiedzUsuń
 8. symbol odpowiedzialności za pokonanie zła.
  Nawet jeśli jesteśmy obojętni wobec niego to wszystkich nas ono dotyczy i powinniśmy razem współpracować by z nim walczyć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z tym żeby nie widzieć zła to bym uważał. Obojętność też jest przyczyną zła.

  No chyba że mówimy o giełdzie. Wtedy metafora trafna.

  OdpowiedzUsuń