środa, 28 kwietnia 2010

Zapisałem się...

Ku przestrodze ostrzegam wszystkich: zapisałem się na kilka sztuk PZU. Można było zapisać się od 3 do 30 sztuk po 312,50zł, dodatkowo można liczyć na redukcję. Dużo niedzielnych inwestorów zapisywało się na na siebie, ale też na rodzinę. To wszystko świadczy o dużej nagonce i leszczowatości tego IPO. Wolno się niepokoić... Jeśli ktoś się nie boi, a czuje się odpowiednio nagoniony, to czas na zapisy upływa dziś o północy, jakieś 2 godzinki zostały...

Polecam obejrzeć:

Nie spodziewam się, podejrzewam, że będzie dało się zarobić (lub stracić) kilka procent (może kilkanaście). Debiut musi być udany bo inaczej chętni nie dopisaliby w kolejnych IPO. Co będzie działo się z kursem w dłuższym terminie strach pomyśleć, bo w cale tak tanio nie jest, choć niektórzy spodziewali się wyższych cen emisyjnych.

/edit - Zależy mi na tym by skończyć z byciem "wypalonym" blogerem. Zadam więc pytanie wprost: O czym mógłbym napisać wpis? Dziękuję za podpowiedzi...

6 komentarzy:

 1. 1. Jak rozliczasz podatek z Kokosa?
  2. Arbitraż za pomocą kont walutowych
  3. VIX
  4. Współczynnik korelacji między rynkami/towarami/walutami

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zawsze najbardziej lubilem czytac teksty opisujace dzialanie gieldy. Nie byly to techniczne analizy wykresu (do ktorych podchodze z duza rezerwa) tylko pewne wskazowki, czym sie kierowac kupujac akcje. Doceniam tez analizy poszczegolnych spolek no i oczywiscie podsumowania portfela.

  OdpowiedzUsuń
 3. może pomogę, a może nie:) Burza myśli:

  Dlaczego chcesz osiągnąć niezależność finansową? co z nią zrobisz? Jak chcesz to osiągnąć? Jakich środków do tego chcesz użyć? Jakich nie użyłeś i dlaczego się ich wystrzegasz? Może jest jakiś, który chciałeś wypróbować, ale nie miałeś doświadczenia/nie chciałeś/cokolwiek? Może więc teraz warto spróbować i napisać opinię? Może masz jakiś inny pomysł na zarabianie? Dlaczego nie za granicą? Jak mógłbyś zarobić za granicą? Może jest możliwość wypróbowania tego samego tu, w Polsce? Co uważasz za swoje porażki, a co za zwycięstwa? Czy są jakieś materiały, z których czerpiesz swoją wiedzę? Nie chciałbyś się podzielić tą wiedzą/recenzją? Albo kursy, w których uczestniczyłeś? Co Cię motywuje?

  Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. To i ja się przyznam że w poniedziałek kupiłem 20 akcji PZU (znaczy się zapisałem). Kupowałem w mBanku, transakcja zajęła kilkanaście sekund (musiałem znaleźć telefon). Chociaż przez weekend mocno główkowałem i kilka razy przeglądałem prospekt emisyjny (wyciąg z KRS jest fascynujący:D)

  A o czym możesz napisać?

  O swoich planach finansowych, o swoim portfelu. Co sądzisz o sytuacji grecji i czy polska powinna wchodzić do strefy euro, co tam w stanach i czy akcje będą pompowane dalej na gpw. O ciekawej książce jaką ostatnio przeczytałeś. O jakiś mitach finansowych o których się ostatnio dowiedziałeś rozmawiając z kolegą. O tym jak twoi przyjaciele patrzą na inwestowanie.

  Możesz się pobawić w mystery shopping i pójść do pośrednika mówiąc że masz 100k złotych i chcesz je dobrze zainwestować, a potem zdać reakcję na blogu. Tematów jest mnóstwo.

  OdpowiedzUsuń
 5. O rynku CATALYST..., tego mi brakuje. Ktoś może siętym zająć..., nie widziałem dobrego bloga o tego typu inwestycjach... . Można też o surowcach-weźmy np. ceny cukru-od czego zależą, kiedy opłaca się inwestowac, a kiedy nie..., itp. Nigdzie o tym informacji nie znalazłem na polskiej blogosferze, więc :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za wszystkie podrzucone propozycję (zwłaszcza dla imię ;) i Marka, cześć z nich uda się zrealizować, cześć z nich mobilizuje mnie do doksztacenia się...

  Marek - też mocno główkowałem czy brać PZU, ostatecznie wziąłem w celach poznawczych. Redukcji nie ma, teraz czas czekać na debiut.

  Anonimowy - O surowcach pisze niekiedy Small Cap. O Catalyst jak dotąd nikt :D


  Podsumowanie miesiąca jutro.

  OdpowiedzUsuń